Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2010

Ανάληψη Βόλου - Ολυμπιακός Καρδ. 70 - 59

Με ήττα τελείωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2010 ο Ολυμπιακός Καρδίτσας με αντίπαλο την Ανάληψη Βόλου. Η τοπική ομάδα που αγωνίστηκε με απουσίες καθώς εκτός αποστολής ήταν οι Βλάχος, Πετρόπουλος και Κωστής, ηττήθηκε από την Ανάληψη με σκορ 70-59.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στην αρχή του παιχνιδιού με τους Μέλλο, Μανόπουλο και Πισμίση να τραβάνε μπροστά στο σκοράρισμα. Το β΄ δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την ομάδα της Ανάληψη να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη με 5 πόντους διαφορά (33-28).
Στην επανάληψη η ομάδα του Ολυμπιακού εγκλωβίστηκε στην άμυνα ζώνης των γηπεδούχων και μη έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση βρέθηκε να χάνει με 12 πόντους. Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο οι κόκκινοι με κορυφαίο τον Γρηγόρη Κωτούλα  προσπάθησαν να αντιδράσουν και να μειώσουν τη διαφορά όμως οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις και επικράτησαν δίκαια με το τελικό σκορ 70-59.
Η όγδοη αγωνιστική σημαδεύτηκε για τον Ολυμπιακό από το σοβαρό τραυματισμό στο ώμο του Μανόπουλου που θα τον αφήσει εκτός αγωνιστικών υποχρεώσεων για ένα περίπου μήνα.
Με την καινούργια χρονιά ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί στο κλειστό της Καρδίτσας τον Εθνικό Λάρισας σε ένα ματς που θα κρίνει κατά πολύ την παραμονή του Ολυμπιακού στην κατηγορία καθώς με τον Εθνικό έχουν τους ίδιους στόχους.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 33-28, 53-41, 70-59
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. (Μπελάγιας): Σιώκης, Μέλλος 11(1), Καλογριανίτης 3, Κωτούλας 16(1),  Πισμίσης 10, Γεωργόπουλος 4,  Μανόπουλος 10(1),  Εκίζογλου 5, Μουϊάνος, Καφρίτσας, Παφλιάς.
ΑΝΑΛΗΨΗ ΒΟΛΟΥ(Πρέκας ): Ίλτσογλου Γ. 13, Σπανός, Βιλιώτης, Γιωτόπουλος 7(1), Καραθάνος, Νικολαΐδης, Ίλτσογλου Θ. 15(2), Τσαβές 10, Γεροκώστας 13(1), Καραφέρας 2, Μαυροφώτης 10(2), Στάμος.