Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2011

"ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. - ΕΘΝΙΚΟΣ Λ. 68-54"

Μεγάλης σημασίας τόσο βαθμολογικής όσο και ψυχολογικής ήταν νίκη που πέτυχε ο Ολυμπιακός Καρδίτσας με αντίπαλο τον Εθνικό Λάρισας στο κλειστό γυμναστήριο της Καρδίτσας με σκορ 68-54.
          Με το καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τη νέα χρόνια η τοπική ομάδα καταφέρνοντας με αυτή τη νίκη να ανασάνει βαθμολογικά ανεβαίνοντας στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα προσπερνώντας έτσι τον Εθνικό και τον Κεραυνό Λάρισας.
          Οι παίκτες του Ολυμπιακού μπήκανε αποφασισμένοι για τη νίκη και με κορυφαίο επιθετικά τον Κώστα Μέλλο προηγήθηκαν στο α΄ δεκάλεπτο με 6 πόντους (22-16). Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στην καλή του αμυντική λειτουργία  και βγάζοντας σπουδαίες άμυνες κατάφερε να αυξήσει και άλλο την διαφορά που έφτασε στους 9 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου.
           Το β΄ ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μοτίβο με την ομάδα του Εθνικού να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά πιέζοντας σε όλο το γήπεδο. Η ομάδα όμως του Ολυμπιακού αντέδρασε σωστά και με πολύ καλούς, τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, τους έμπειρους Τοζάρο και Καλογριανίτη αύξησε τη διαφορά στους 15 πόντους κλείνοντας τελικά το γ΄ δεκάλεπτο προηγούμενος με 10 πόντους (49-39).
           Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ολυμπιακού δείχνανε πως ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι αυξάνοντας συνέχεια τη διαφορά  που έφτασε και στους 18 πόντους κατακτώντας με αυτό τον τρόπο  μια καθαρή και δίκαια νίκη.
 ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 37-28, 49-39, 68-54
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. (Μπελάγιας): Σιώκης, Μέλλος 19(1), Καλογριανίτης 15, Κωτούλας 9(1),  Πισμίσης 11, Γεωργόπουλος,  Μανόπουλος 6, Τοζάρος 8, Μουϊάνος, Καφρίτσας, Πετρόπουλος, Κωστής.
ΕΘΝΙΚΟΣ Λ.(Ζάχος): Μανώλας 3(1), Μηλιώνης 2, Ρούκας 4, Χαχόπουλος 14(2), Καραγιάννης 4, Σάκαρης 7(1), Πολύζος, Κούργιας 5, Τριανταφύλλου 11(1), Γκρίμα, Πατσιάνης 1, Κορδίστας.