Κυριακή 9 Οκτωβρίου 2011

"Νικητής στο φιλικό ντέρμπι ο Ολυμπιακός Καρδίτσας"

Νικητής στο τοπικό φιλικό ντέρμπι με τον Γ.Σ.Σοφάδων ήταν ο Ολυμπιακός Καρδίτσας που επικράτησε με 68-76.
       Δυνατά ξεκίνησαν στην αρχή του παιχνιδιού και οι δυο ομάδες με την ομάδα των Σοφάδων να έχει ένα μικρό προβάδισμα(23-20). Στη συνέχεια οι παίκτες του Ολυμπιακού ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους και κατάφεραν να προηγηθούν με 9 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου(32-41).
       Στην επανάληψη οι παίκτες του Ολυμπιακού έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση και παίζοντας καλή άμυνα αύξησαν κι άλλο τη διαφορά  κλείνοντας το γ΄ δεκάλεπτο με 13 πόντους διαφορά.
     Την αντεπίθεση του έκανε η ομάδα των Σοφάδων στο τελευταίο δεκάλεπτο που γυρίζοντας την άμυνα σε ζώνη κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι και τους 3 πόντους. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ολυμπιακού αντιδράσανε σωστά και έχοντας σε σπουδαία μέρα τον Κωτούλα (27π.) φτάσανε στη νίκη με το τελικό 68-76.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 32-41, 44-57, 68-76
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. (Καλογριανίτης-Μπελάγιας): Μέλλος 15(1), Κωτούλας 27, Ξέρας 8 , Παφλιάς,  Μανόπουλος 12, Μουϊάνος 9(1), Καφρίτσας 2,  Χατζηγούλας, Ευαγγέλου 3, Φαλιάγκας Αλ., Μαλαμίτσης.