Δευτέρα 22 Νοεμβρίου 2010

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. - Γ.Σ. ΝΙΚΑΙΑΣ 59-74

Την  ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός Καρδίτσας στο γήπεδο του από την έμπειρη ομάδα της Νίκαιας με σκορ 59-74. Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα βρέθηκε να χάνει στα πρώτα λεπτά του αγώνα με 15-0.  Τα πράγματα μετά γίνανε απλά για την ομάδα της Λάρισας που απλώς συντήρησε την διαφορά που είχε πάρει. Έτσι το α΄ δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της Νίκαιας να προηγείται με σκορ 08-19.
         Η τοπική ομάδα προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της διαφορά και πίεσε σε όλο το γήπεδο αλλά η εμπειρία και η ευστοχία των παικτών της Νίκαιας έξω από την γραμμή των 6,75 δεν άφησε πολλά περιθώρια στο Ολυμπιακό. Το ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να χάνει με 14 πόντους 25-39.
        Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο β΄ ημίχρονο και η Νίκαια έφτασε δίκαια στην κατάκτηση της νίκης.
        Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βλάχος και ο Μανόπουλος ενώ για την Νίκαια οι Μαργαριτόπουλος και Ζουμπάς
        Επόμενο κρίσιμο παιχνίδι για την ομάδα της Καρδίτσας είναι με τον Κεραυνό Λάρισας στη Λάρισα. Ο Ολυμπιακός και ο Κεραυνός είναι μέχρι στιγμής οι δυο ομάδες που δεν έχουν επιτύχει νίκη στο πρωτάθλημα και η έκβαση του αγώνα θα κρίνει πολλά για την παραμονή στην κατηγορία.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 08-19, 25-39, 39-55, 59-74
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. (Καλογριανίτης-Μπελάγιας): Μέλλος 9(1), Σιώκης 2, Βλάχος Β. 16(1),  Πισμίσης 2, Γεωργόπουλος, Μανόπουλος 19(2), Κωστής,  Εκίζογλου 2, Παφλιάς, Τοζάρος 5(1), Μουϊάνος 4.
Γ.Σ. ΝΙΚΑΙΑΣ (Φωτίου): Πράπας 6(2), Σταυρόπουλος 2, Πιτσαρής 6(1), Αμπντάλλα, Ζουμπάς 14(2), Μαργαριτόπουλος 22(5), Χατζηνίκος 2, Τσιμπίδας, Άτσας 2, Χατζόπουλος 13, Νασίκας 7.