Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου 2011

"ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΡΔ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΑΡ. 67-60"

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός Καρδίτσας που επιβλήθηκε του Κεραυνού Λάρισας με σκορ 67-60.
        Ο Ολυμπιακός χωρίς να πραγματοποίησει σπουδαία εμφάνιση επιβλήθηκε σχετικά άνετα της νεανικής ομάδας του Κεραυνού. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ κλείνοντας το με το ισόπαλο 15-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ολυμπιακού ανέβασαν την απόδοση τους και προηγήθηκαν με 9 πόντους (34-25), όμως ένα τρίποντου του Οικονομίδη με τη λήξη του ημιχρόνου ο Κεραυνός μείωσε τη διαφορά στους 6 πόντους.
        Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Ολυμπιακού εξακολουθούσε να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού διατηρόντας μια διαφορά ασφαλείας 10 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους δίνοντας την ευκαιρία στον προπονητή της ομάδας να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Κεραυνού και με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε τη διαφορά στο τελικό 67-60.
       Η τοπική ομάδα μετά τη μεγάλη βαθμολογικής σημασίας νίκη θα αντιμετωπίσει ίσως στο κρισιμότερο παιχνίδι της χρονιάς την ομάδα της Ε.Α.Λ. Οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και η νίκη για την ομάδα του Ολυμπιακού είναι μονόδρομος για την παραμονή του στην κατηγορία.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 34-28, 50-42, 67-60
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. (Μπελάγιας): Μέλλος 15, Σιώκης 2, Καλογριανίτης 12, Κωτούλας 13(2), Πισμίσης 4, Γεωργόπουλος, Μανόπουλος 14, Εκίζογλου 3, Μουϊάνος 2, Καφρίτσας, Πετρόπουλος 2, Παφλιάς
ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ.: Ράπτης 9(1), Οικονομίδης 6(2), Ντόνας 3, Χάμψας, Αγαπίου 15(2), Κατσαβέλης 3, Καραβάκας 3, Λάμπρου, Ποταμιάνος 13, Θεοδωσίου 8.