Δευτέρα 21 Φεβρουαρίου 2011

"Γ.Σ. ΝΙΚΑΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. 74-82"

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός Καρδίτσας με αντίπαλο το Γ.Σ. Νίκαιας με σκορ 74-82. Οι παίκτες του Ολυμπιακού γνώριζαν πολύ καλά, ύστερα από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στην παράταση, πως τα περιθώρια για την σωτηρία έχουν στενέψει και γι’ αυτό το λόγο η νίκη με τον Γ.Σ. Νίκαιας ήταν μονόδρομος.
       Από την αρχή του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά για τη διεκδίκηση της νίκης και έχοντας σε πολύ καλή μέρα το νεαρό Γεωργόπουλο που πέτυχε 18 πόντους προηγήθηκε στο α΄ δεκάλεπτο με σκορ 22-23. Στο β΄ δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ και το ημίχρονο τις βρήκε ισόπαλες 40-40.
        Μετά την ανάπαυλα η ομάδα της Νίκαιας με κορυφαίους τους Ζουμπά και Νασίκα κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά και να προηγηθεί με εφτά πόντους(59-52). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ολυμπιακού, με μπροστάρηδες τον Μέλλο και τον Μανόπουλο, έκανε ένα σερί 12-0 καταφέρνοντας όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά αλλά και να προηγηθεί 59-64. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασε στην πολυπόθητη νίκη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 40-40, 59-56, 74-82
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. (Μπελάγιας): Μέλλος 13, Πισμίσης 14, Γεωργόπουλος 18(1), Μανόπουλος 20, Παφλιάς, Καφρίτσας 1, Καλογριανίτης 10, Κωτούλας 2, Φωτίου 2, Πετρόπουλος 2.
Γ.Σ. ΝΙΚΑΙΑΣ (Φωτίου): Σταυρόπουλος 10(3), Αμπντάλα, Ζουμπάς 21(4), Τσιμπίδας, Άτσας 5, Νασίκας 20, Πολίτης, Μπελαλίδης 11(1), Λέγκας 7(1), Μακρίδης.