Δευτέρα 4 Απριλίου 2011

"ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΡ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΡΔ. 73-56"

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός Καρδίτσας και ηττήθηκε σε ένα καθοριστικό παιχνίδι από τον Εθνικό Λάρισας με σκορ 73-56.
          Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό και για τις δυο ομάδες που εναλλάσσονταν στο σκορ με τον Εθνικό Λάρισας να καταφέρνει να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα με τη λήξη του δεκαλέπτου(27-20). Οι παίκτες του Ολυμπιακού βλέποντας ότι υπάρχει αμυντικό πρόβλημα, καθώς δέχονταν εύκολα καλάθια από τους αντιπάλους τους, βελτίωσαν την άμυνα τους αλλά στο επιθετικό κομμάτι δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης του Εθνικού κλείνοντας το ημίχρονο χάνοντας 37-30.
            Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός που δεν βρέθηκε και στην καλύτερη του αγωνιστικά ημέρα πλήρωσε τα πολλά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Λάρισας να αυξήσει τη διαφορά στους 14 πόντους(54-40)
            Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ολυμπιακού με πίεση σε όλο το γήπεδο προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά και ενώ είχε κριθεί ο αγώνας προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά των 14 πόντων που κέρδισαν στο  πρώτο παιχνίδι και με δυο εύστοχες βολές του Μανόπουλου 4΄΄ πρίν τη λήξη του μείωσαν στους 13 πόντους (69-56). Μετά το τάιμ άουτ του Εθνικού και ενώ ο Ολυμπιακός χρειάζονταν μια καλή άμυνα ο διαιτητής Καλογερόπουλος έδωσε ένα ανύπαρκτο φάουλ στον Πατσιάνη που με δυο εύστοχες βολές αύξησε πάλι τη διαφορά στους 15 πόντους. Στη συνέχεια μια λάθος επαναφορά του Ολυμπιακού έδωσε πάλι την κατοχή στον Εθνικό που κέρδισε ακόμα ένα φάουλ διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 73-56.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 37-30, 54-40, 73-56
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Κ. (Μπελάγιας): Σιώκης, Μέλλος 1, Βλάχος 7(1), Καλογριανίτης 19(3), Κωτούλας 9(2),  Πισμίσης 1, Γεωργόπουλος 2,  Μανόπουλος 15(1), Μουϊάνος 2, Καφρίτσας, Παφλίας, Εκίζογλου.
ΕΘΝΙΚΟΣ Λ.(Ζάχος): Μανώλας, Μηλιώνης 2, Χαχόπουλος 12, Καραγιάννης 6, Σάκαρης 27(5), Πολύζος 9(1), Κούργιας 4, Παναγούλης, Τριανταφύλλου,  Πατσιάνης 8, Κορδίστας, Μιχμίζος 5.