Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2012

" Με ήττα ξεκίνησε η ομάδα του Ολυμπιακού Καρδίτσας "

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός Καρδίτσας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και ηττήθηκε στο εκτός έδρας παιχνίδι από τους Μάγους Τρικάλων με σκορ 69-52.
      Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δυο ομάδες, με την ομάδα του Ολυμπιακού Καρδίτσας να ξεκινάει καλά και να προηγείται στο σκορ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν να προηγηθούν με δυο πόντους διαφορά (12-10) με τη λήξη του δεκαλέπτου.
    Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αμυντική ολιγωρία και η επιθετική δυστοκία των παικτών του Ολυμπιακού έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να κάνουν ένα γρήγορο 6-0 και να προηγηθούν με τη λήξη του ημιχρόνου με 10 πόντους (31-21).
      Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την ομάδα των Μάγων να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι, ενώ οι φιλοξενούμενοι να εμφανίζονται αρκετά νευρικοί και άστοχοι με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει κι άλλο (56-35).
     Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ολυμπιακού Καρδίτσας έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να μειώσουν τη διαφορά και να μπούνε στο παιχνίδι. Κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά στους 12 πόντους αλλά μέχρι εκεί, οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού και έφτασαν δίκαια στη νίκη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-10, 31-21, 56-35, 69-52
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΡΔ. (Καλογριανίτης-Μπελάγιας):  Μίσσας,, Σιώκης 4, Μέλλος 3(1), Μπανιός 7(1), Μανόπουλος 17(2), Παπαδημητρίου 10, Κόγιας, Πέτρου 11, Τσιγγενόπουλος, Φαλιάγκας, Παλιούρας.
ΜΑΓΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Τσίμας): Μπράμης 2, Βλάχος 3, Πάτσιας 8(1), Μπούτσιας 20, Αναστασίου 5, Νικολακόπουλος 4, Δεσπούλης 14(3), Ψύρρας 9, Πασχάλης, Κωσταρέλλος 3.