Δευτέρα 11 Μαρτίου 2013

"Δεν κατάφερε να πάρει το διπλό στη Λάρισα ο Ολυμπιακός Καρδίτσας "

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε, παρά την ήττα με 86-81, η ομάδα του Ολυμπιακού Καρδίτσας με αντίπαλο την ομάδα της Ε.Α.Λ.
      Οι παίκτες του Ολυμπιακού γνωρίζανε πως θα είχανε δύσκολο έργο απέναντι σε μια ομάδα που καιγόταν για τους δυο βαθμούς της νίκης προκειμένου να αυξήσει τις πιθανότητες της για παραμονή στην κατηγορία.
    Δυνατά ξεκίνησαν  και οι δύο ομάδες με την ομάδα της Λάρισας να προηγείται με ένα πόντο με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Ε.Α.Λ. κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και 8 πόντους, όμως η αντίδραση των παικτών του Ολυμπιακού ήταν άμεση φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (44-44) με τη λήξη του ημιχρόνου.
    Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.
     Στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Ολυμπιακού κατάφεραν να προηγηθούν ξανά με 4 πόντους (63-67), σε εκείνο το σημείο κάποια σφυρίγματα των διαιτητών υπέρ των γηπεδούχων αλλά και κάποια φάουλ που δεν δόθηκαν στους παίκτες του Ολυμπιακού έγειραν την πλάστιγγα προς τη μεριά της Ε.Α.Λ. που κατάφερε να πάρει τη νίκη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-25, 44-44, 61-60, 86-81
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΡΔ. (Καλογριανίτης-Μπελάγιας): Μίσσας 2, Σιώκης 1, Μέλλος 17, Χατζηγούλας 8(2), Κωτούλας 20(5), Φαλιάγκας, Κόγιας, Μανόπουλος 19(2), Παπαδημητρίου 4(1), Θεολόγης, Τσιγγενόπουλος 9,  Εκίζογλου 1.
Ε.Α.Λάρισας (Μάμμος): Μπασδέκης 10(1), Κουκούλης 10(1), Μπιζιάκης 18, Πράπας 13(1), Παναγιώτου, Βαρδακούλης 4, Μπότης 23(3), Χατζαρίδης 2, Τριανταφυλλίδης 6, Παπακωνσταντίνου.