Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2013

"Δεν τα κατάφερε με την Ελασσόνα ο Ολυμπιακός Καρδίτσας "

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι παίκτες του Ολυμπιακού και βασιζόμενοι στην καλή τους άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με σκορ 15-14.
      Εξίσου καλό ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους ερυθρόλευκους να κρατούν τα ηνία του αγώνα, καταφέροντας να πάρουν μια μικρή διαφορά 6 πόντων, στα μέσα του δεκαλέπτου και να κλείσουν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 2 πόντων (27-25).
      Μετά την ανάπαυλα η μορφή του αγώνα άλλαξε με τους παίκτες της Ελασσόνας να βρίσκουν με σχετική ευκολία το δρόμο προς τους καλάθι και με ένα επιμέρους σκορ 16-30, κατάφεραν να εξασφαλίσουν μια διαφορά ασφαλείας 12 πόντων.
    Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ολυμπιακού προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να μπούνε στο παιχνίδι όμως η ομάδα της Ελασσόνας, που διαθέτει έμπειρους παίκτες έβρισκε τρόπο να συντηρεί τη διαφορά για να φτάσει στη νίκη.
   Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Ολυμπιακού είναι εκτός έδρας με την ομάδα της Καλαμπάκας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 27-25, 43-55, 57-72
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΡΔ. (Καλογριανίτης-Μπελάγιας): Θεολόγης 2, Σιώκης 2, Δελλής, Εκίζογλου 2, Χατζηγούλας 13(2), Κωτούλας 10(1), Κόγιας, Μπανιός 11(1), Μανόπουλος 12, Τούμπας 5, Παπανδρέας.
ΈΝΩΣΗ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ (Ποντίκας): Παναγιώτου, Πάσχος 6, Τσιαβές 4, Λιαπής 7, Γεράσης, Πισπιρίγκος 8, Μπλιάτζας 3(1), Μπούσιας 9(1), Φλώρος 3, Τηλέμης 13(2), Δήμος 2, Κουλιούμπας 17(2).